header image
Hlavná stránka
Náš tím
O Klube
2% dane
Čo je to bikros ?
Novinky
Reportáže
Odkazy
Rozšírené vyhľadávanie
Kontakt
Fotogaléria
Tréningy
Dráha
Burza
Fotky z pretekov

Sponzori

CDProfil

 

 

 

 

 

 

Hako

 

 

 

 Dirickx 

 Nadacia SLSP

 

 Nadácia Pontis

 

 

 Reproservis

 

 

 Financon

 

 Krigo

 

 Quadriq

 

 

MK Alarm

 

 

GTB 

 

 

 

Grafon

 

 

 Liptovsky Mikulas

Média

 

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Hlavná stránka
Vysoká škola bikrosu PDF Tlačiť E-mail
Napísal RT   
Pondelok, 26 júl 2010
Fotka 13
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso
Chcel som na začiatok napísať niečo úderné, ale nakoniec sa asi zmôžem len na konštatovanie, že keď som uverejnil štartovné listiny a okomentoval som to ako medzinárodné majstrovstvá Francúzska, ani som nevedel, ako blízko budem ku pravde.

Nuž, ale po poriadku – vybrali sme sa na vyše 1400km cestu a hlavne v Taliansku sme si ju užívali hádzaním zbytočných É-čiek do mýtnic a tieto potvory sa objavovali čoraz častejšie, čím sme boli bližšie ku Francúzsku a posledných 100km nám dosť narušovali cestovnú morálku.
 

Do Francúzska sme pricestovali cez horský priesmyk v Alpách a prostredie údolia neďaleko Briancon (Serre Chevalier)  ukázalo hneď pri prvej zastávke svoju krásu. Myslím, že ľudia, ktorí majú radi hory, si tam prídu na svoje – dole do nás nemilosrdne bilo slnko a na končiaroch boli stále zvyšky snehu.
 

Dole sa dalo kúpať v jazere, raftovať po rieke, ktorá stekala z hôr a mala dosť kockato-ľadové vlny.
 

Po príchode sme zamierili do centra dediny, kde boli turistické informácie a nafasovali sme detaily ku nášmu ubytovaniu. Cestou sme sa potkýňali o zástupy mladých Francúzskych bikrosárov – tu sa im nedá vytknúť, že to mali zorganizované dosť precízne a registrácia prebiehala vo veľkom duchu – akurát nie pre nás ešte vtedy....
 

Po vyložení nášho nákladu a zabývaní sa v apartmáne, sme krátko ešte vyrazili pozrieť dráhu – vyzerala príjemne pre mladšie kategórie, bola uvalcovaná s rýchlym povrchom a decentným štarťákom. Poobzerali sme stánky s (na naše pomery) ukrutným výberom a išli sme sa vyspať, hlavne staršia generácia sa už miestami modlila na stole :).
 

Na druhý deň sme sa išli pozrieť na tréningy a neskôr aj na rozjazdy –nuž, prístup Francúzov nás trochu prinútil ku kreativite a chlapcov sme trochu po-francúzštili, čo sa na prvý krát hneď nepodarilo, ale druhý krát si aspoň trochu zatrénovali...pôvodne chceli aj Lotyši, ale s nimi sa v ich dresoch a s ich číslami vôbec nebavili.
 

No a potom mi spadla sánka a nevrátila sa hneď tak späť – keď som zbadal, čo tí chlapci vedia urobiť už v 8ich rokoch a ako technicky vedia jazdiť. Veľmi ma zaujalo drobné chlápä, ktoré malo helmu vačšiu pomaly ako telo, ale s rozvahou to pri svojich 8 rokoch mastil po zadnom a skákal, čo sa skočiť dalo – keď to porovnám s nami, tak vidím v technike obrovský rozdiel. Vo vyšších kategóriách sa dala obzerať už aj taktika a vyjazdenie a to ako bojovali v klopkách sa len-tak nevidí....napr. v Miškovej a Adamovej spojenej kategórii mali jazdcov na 32 rámp....
 

Na druhý deň sme prišli pozrieť vyraďovacie jazdy a ja som pokračoval v obdivovaní, čo všetko vedia zajazdiť – naviac, čo ma zaujalo - hlavne opäť tie staršie kategórie, rezali sa, akoby nepoznali brata, možno ešte viac ako Eliťáci, čo však asi patrí k tomu veku. Vytláčanie a blokovanie v klopkách bolo na dennom poriadku, takisto menenie a kríženie dráh a takisto, tí, čo to vedeli - aj skočenie do dráhy a zablokovanie súpera. Čo sa mi však páčilo – semifinále French Trophy (tak sa to volalo) sa 2 chalani blokovali v klopkách a bojovali o postup do finále, pri poslednom súboji v poslednej klopke pred cieľom spadli obaja a nepostúpil z nich nikto (hoci by si to obaja zaslúžili), podali si ruky, objali sa a išli do cieľa...
 

Taaakže, dosť bolo chválenia – kým sa dostanem ku samotným pretekom, spomeniem odvrátenú stranu mince – Francúzi sú bikrosársky štát sám pre seba, nepotrebujú žiadnych cudzincov a ja som mal aj taký pocit, že tam ani nie sme vítaní. 
Dôvody: nedalo sa vôbec zúčastniť French Trophy a oficiálne ani tréningu na French Trophy a darmo ste mohli mávať UCI licenciou, jednoducho si urobili preteky pre svojich jazdcov only, načo ostatní Európania, ktorí tam postávali okolo dráhy...
 

Zo začiatku na pretekoch (BMX Games) aspoň hlásili rozjazdy po anglicky, potom sa už vôbec nenamáhali – keď im Holandský delegát vysvetľoval, že nerozumenjú, len pokrčili plecami a pokračovali v ich bohumilej činnosti, o časových posunoch pri tréningových blokoch a rozjazdách už nehovorím.  Toto všetko bolo ďaleko flexibilnejšie a podrobnejšie zorganizované vo Fredericii a Weiterstadte.
 

V piatok poobede bol parádny pochod cez mesto pre jednotivé krajiny a delegácie, čím sa oficiálne otvorili European BMX Games a Francúzi na námestí korunovali víťazov French Trophy. Veľa z nich boli už známe víťazné tváre z EU okruhov.
 

Na druhý deň sa išli tréningy a najmladšia kategória mala aj rozjazdy, chlapci si zatrénovali a dozvedeli sa svoje rozjazdy. Dráha bola rýchla, držala dobre, akurát v doline bolo veterno a značne sa prášilo a stále bolo veľmi horúco. V nedeľu ráno sme sa zbalili a vyrazili sme smer dráha. Po krátkom warm-up sa spustili rozjazdy. Chapci sa držali dobre a postupne sa prebojovali z rozjázd - Adam svietil s novými gripmi a rukavicami a to bolo asi to, čo prilákalo jednoho jeho súpera s ktorým sa v rozjazdách naťahoval, ale potom postúpil ďalej vcelku bezpečne. Obdobne Miško, mal zdatného súpera a bojoval o postupové miesto, čo sa mu na hrane podarilo.
 

Prišli prvé vyraďovacie jazdy a tam sa to už začalo miešať – Adam nedal štart a už sa samu to po dráhe nepodarilo dotiahnuť, tak prišiel na 5.mieste a to bola stopka. Miško obdobne išiel po prvej rovinke na 5.mieste, ale v druhej polovici dráhy to vzdal a pustil to úplne, čo vystavilo stopku aj jemu.
 

Potom sme už len pozerali, čo sa bude diať v ďalších postupových jazdách – až na dievčenské kategórie, ktoré neovládli úplne Francúzky sa do každého finále prebojovalo 5 a viac Francúzov. Neviem, či v B9 alebo B10 ich nebolo dokonca 7!!!
 

Vyvrcholilo to vo finále B12, kde najväčší favoriti nezvládli nervami random a postupne búchali do rampy a jeden z najväčších favoritov prepadol cez rampu a viacerí štartovali z nohy. Pokračovalo to vytlačením Pabijavskasa na začiatku prvej klopky, na čo sa on bleskovo vrátil a lakťom poslal k zemi 2 Francúzov, za čo si zaslúžil po pretekoch posun na 8.miesto. Sympatický Anglán na Pure bajku, ktorý bol v tom istom finále sa nakoniec preskákal na 2.miesto, kde doslova zablokoval skokom na 3.rovinke ďalšieho Francúza – jednoducho akceptoval a využil ich hru.
 

Naše farby zachraňovala Kristínka, ktorá brala 3.miesto, na prvej rovinke som si myslel, že sa jej to podarí aj na 1, ale Lotyška mala vnútornú dráhu a vyviezla ju v klopke hore, načo sa jej tam vopchala ešte Holanďanka.
 

Za najväčších smoliarov ME by som vyhlásil Adama Hladíka, ktorý naozaj stíhal jazdiť s Francúzmi technicky a v semi išiel nikým neohrozený na 1.mieste a v poslednej klopke, ktorú vyšiel moc hore, sa porúčal k zemi a bolo po nádejách na finále. Ešte lepší bol v Miškovej kategórii Boltiks z Lotyšska, ktorý bral nádeje Francúzom a vo finále vyrazil ako raketa na prvé miesto a takisto sa porúčal v tej istej klopke k zemi.
Prekvapilo ma, že ani Holanďania v Challenge kategóriách nestíhali s tou presilou, dobre sa ukazovali Litovci a Lotyši.

Nuž, záverom chcel len skonštatovať, že to bol dobrý výlet – pozrieť sa ako sa jazdí bikros v challenge kategóriách na špičkovej úrovni – technicky, tvrdo a rýchlo. My zatiaľ jazdíme bikros trochu pre baletky........a my sme si s Palom mohli v pondelok ráno po návrate umyť nohy, ktoré sme mali od toho prachu v nedeľu, ako africkí krováci :).

Posledná Úprava ( Pondelok, 26 júl 2010 )
Novinky
2 % Vašich daní

Tak, ako kažždý rok, aj teraz si Vás dovoľujeme požžiadať o 2% percentá z Vašich daní. Sľubujeme, žže budú použžité na rozvoj Liptovských bikrosárov a mládežže.Inštrukcie nájdete TU.

Ďakujeme!

Celkové poradie SP BMX 2017

Nájdete TU.

Výsledky z 3. a 4. kola SP BMX 2017

Tu sú predbežžné výsledky 3. a 4. kola SP BMX 2017 a MSR v časovke 2017.

3. a 4. kolo EP BMX Erp

TU sa dá nájs linka na live streaming z EP BMX v Holandsku.

1.a 2. Kolo Slovenského pohára v bikrose, Bratislava-Rača.

 Výsledky zo soboty :

P.Palásthy ( cruiser 30+)  1. miesto,  kategória muži  5.miesto

Hugo Hanák ( 15-16 r.)     1. miesto

Jakub Krnáč ( 15-16 r.)     3. miesto

Aďo Kružliak ( 13.-14.r)    4. miesto

Miška Palásthy ( bikrosové nádeje )   2.miesto

 

Výsledky z nedele: 

P.Palásthy  (cruiser 30+)   2.miesto, kategória muži  3.miesto

Paľko Kováč (9-10 r.)         1. miesto

Hugo Hanák  (15-16 r.)     1.miesto

Jakub Krnáč  (15-16 r.)      3.miesto

Aďo Kružliak  (13-14 r.)      4.miesto

Samo Kováč  (13-14 r.)       5.miesto

Miška Palásthy ( bikrosové nádeje )  3.miesto

 

Výsledky z Kontrolných pretekov a ČP v Pardubiciach

Výsledky zo Soboty 8.4.:

Kategória B15-16 – Jakub Krnáč aj Adam Hanák sa prebojovali do semi-finále,

Kategória B17+ - Michal Tuchyňa – 3.miesto,

Kategória Cruiser 30/39 – Peter Palásthy – 1.miesto

Kategória Cruiser 40+ – Pavel Rojček – 5.miesto

Kategória MTB - Adam Rojček (reprezentujúci CTM Racing) – 1.miesto

 

Výsledky z Nedele 9.4. – Český Pohár BMX:

Kategória B15-16 – Jakub Krnáč aj Adam Hanák sa prebojovali do semi-finále,

Kategória Cruiser – Peter Palásthy – 5.miesto, Michal Tuchyňa – 3.miesto,

Výsledky OH v Riu

Elite Women : 1. Mariana Pajon (COL), 2. Alise Post (USA), 3. Stefany Hernandez (VEN), 4. Brooke Crain (USA), 5. Yaroslava Bondarenko (RUS), 6. Elke Vanhoof (BEL), 7. Laura Smulders (NED), 8. Manon Valentino (FRA)

Elite Men :  1. Connor Fields (USA), 2. Jelle Van Gorkom (NED), 3. Carlos Ramirez (COL), 4. Nicholas Long (USA), 5. Tory Nyhaug (CAN), 6. Sam Willoughby (AUS), 7. Niek Kimmann (NED), 8. Anthony Dean (AUS)

Propozície pre 3.a 4.kolo SP BMX 2016

TU si môžžete pozrieť propozície na nadchádzajúce dvojkolo SP BMX a MSR v časovke v Košiciach a takisto aj ich parádny plagát.

Zdroj: Dano Tomčo

Reportáž RTVS z našich pretekov

Sa dá pozrieť TU od cca 7:20.

Zdroj:RTVS

Výsledky kvalifikácie BMX na OH v RIU

TU sú už vypublikované výsledky BMX kvalifikácie do Ria....je tam aj Indonézia a Thajsko :).

Zdroj:UCI